Jak doprać białe skarpety – skuteczne porady na wypranie białych skarpet

pranie na sznurku

Białe skarpety są stylowe i uniwersalne, często można więc usłyszeć, że są niemal wolne od wad. Określenie „niemal” wydaje się jednak w pełni uzasadnione. Choć świetnie sprawdzają się bez względu na okoliczności, już po kilku praniach ich kolor nie przypomina śnieżnej bieli. Na szczęście, doprowadzenie ich do idealnego stanu nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jak wielu osobom mogłoby się to wydawać.

Jak prać białe skarpety?

W dobie pralek automatycznych pytanie o to, jak prać białe skarpety wydaje się pozbawione uzasadnienia. Niestety, wiele osób już na tym etapie popełnia jednak poważne błędy. Samo pranie skarpet wraz z innymi białymi ubraniami nie musi być wcale złym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, aby odpowiednio je wcześniej przygotować. Pomóc może nam w tym miska z wodą i solą. Okazuje się, że sól nie pomaga jedynie w sprzątaniu i gotowaniu. Posiada także właściwości ułatwiające wywabianie plam. Wystarczy więc, że skarpetki trafią na kwadrans do miski z ciepłą wodą z dodatkiem soli, a ryzyko tego, że poszarzeją będzie bez porównania mniejsze.

Białe skarpety – domowe sposoby na pranie

Wiele osób żartuje, że nie ma takiego wyzwania, z którym nie poradziłaby sobie soda oczyszczona. Być może wiara w jej możliwości nie jest wcale pozbawiona uzasadnienia, skoro można na nią liczyć także podczas prania białych skarpet. Te należy najpierw namoczyć w ciepłej wodzie. Po około kwadransie należy wyciągnąć je i nałożyć na nie papkę powstałą z połączenia sody oczyszczonej oraz soku z cytryny. Papkę dobrze jest rozprowadzić na całej powierzchni skarpet pocierając je tak, jak ma to miejsce podczas prania ręcznego. Potem wystarczy jeszcze przez kwadrans trzymać je w gorącej wodzie. Ostatnim etapem walki o ich idealnie biały kolor jest klasyczne pranie.

Innym produktem spożywczym, który jest w stanie przyprawić o zawrót głowy z uwagi na wielość swoich zastosowań jest ocet. Także on może okazać się dużym wsparciem, gdy zależy nam na doprowadzeniu białych skarpetek do idealnego stanu. Jeśli chcemy, aby skarpetki były dłużej idealnie białe, wystarczy, że przed praniem namoczymy je w wodzie z octem. Zabieg ten pociąga za sobą zresztą także szereg dodatkowych korzyści. Pozwala na skuteczną dezynfekcję, co przydaje się, gdy pierzemy w niskiej temperaturze. Ocet ma także właściwości zmiękczające. Namoczone w nim skarpetki po praniu mogą więc okazać się wyjątkowo przyjemne w dotyku. Podobne właściwości ma również roztwór pięciu tabletek aspiryny z wodą, może być on więc stosowany, gdy nie mamy pod ręką octu.

About author

Author
Redakcja