Czym myć meble kuchenne z tłuszczu – domowe sposoby

czyszczenie mebli kuchennych z tłuszczu

Osoby, które dużo i często gotują, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że plamy z tłuszczu na meblach kuchennych nie są niczym niezwykłym. Nawet zachowując szczególną staranność, nie sposób ich uniknąć. Niestety, choć ich powstawanie nie zajmuje wiele czasu, wybawianie okazuje się procesem znacznie bardziej skomplikowanym. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Czym myć szafki – o tym warto pamiętać

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może przyczynić się do tego, że problem z tłuszczem na kuchennych szafkach będzie mniej irytujący. Jedna z najważniejszych mówi o tym, że przed najtrudniejszymi do wywabienia plamami ochroni nas… systematyczność. Nie zawsze ma się na to czas i ochotę, warto jednak pamiętać o regularnym sprzątaniu kuchni. Nie muszą być to generalne porządki, wieczorem warto jednak przetrzeć kuchenne półki szmatką z mikrofibry namoczoną w ciepłej wodzie lub delikatnym detergencie. Dzięki temu uporamy się z plamami, a jednocześnie nie pozwolimy im na zaschnięcie i wniknięcie w strukturę mebli.

Co robić w trudnych przypadkach?

Świeże tłuste plamy można usunąć stosunkowo szybko wykorzystując w tym celu szmatkę z mikrofibry i delikatny płyn do mycia naczyń. Sytuacja zaczyna się komplikować przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z zeschniętym kurzem na frontach szafek oraz z tymi plamami, które zdążyły połączyć się już z kurzem. W takim przypadku ratunkiem może okazać się ocet. Jeśli przelejemy go do butelki wyposażonej w atomizer, będziemy w stanie sprawnie spryskać nawet te tłuste powierzchnie, do których mamy utrudniony dostęp. Potem wystarczy odczekać kilkanaście minut i wytrzeć ocet i tłuszcz miękką szmatką. Im będzie ona delikatniejsza, tym lepiej, bo korzystanie z niej nie będzie wiązać się z ryzykiem zarysowania frontów.

Jeśli ocet nie spełnił pokładanych w nim nadziei warto pamiętać o tym, że nie jest on wcale jedynym ekologicznym środkiem, jaki znajduje się pod ręką. Wcale nie mniej skuteczna wydaje się w tym kontekście soda oczyszczona. Tu warto pamiętać, że posypanie plamy sodą nie zawsze jest dobrym pomysłem, bo może doprowadzić do uszkodzenia mebli. Znacznie lepszą opcją jest umieszczenie odrobiny proszku na wilgotnej ściereczce, aby potem umyć zatłuszczoną przestrzeń.

Jeśli mamy zacięcie chemiczne, możemy też spróbować walczyć z tłustymi plamami z wykorzystaniem 20-procentowego roztworu amoniaku po jego rozcieńczeniu wodą. Niestety, zapach amoniaku potrafi być uciążliwy, a sama metoda nie jest zalecana w przypadku mebli lakierowanych.

About author

Author
Redakcja