Na co zwracać uwagę wybierając dużą szafę sypialnianą?

duża szafa

Nawet, jeśli utożsamiamy sypialnię wyłącznie z tym miejscem, w którym możemy wypocząć po trudach dnia codziennego, nie oznacza to wcale, że jest to jej jedyna funkcja. Urządzając to pomieszczenie nie sposób zapomnieć także o dużej szafie sypialnianej – idealnie rekompensującej brak garderoby i zaspakajającej braki związane z nieobecnością podobnego rozwiązania w innych pomieszczeniach. Jak wybrać idealną szafę? Nie jest to proste zadanie.

Wielkie problemy z wyborem dużej szafy

Gdy zaczynamy wybierać meble, które trafią do nowego domu lub mieszkania, zwykle myślimy i czekającym nas zadaniu jako o czymś przyjemnym i ekscytującym. Szybko jednak uświadamiamy sobie, że jest to również zadanie odpowiedzialne, a nasza sytuacja niemal natychmiast zaczyna się komplikować. Najprostszym sposobem na uporanie się ze sporym problemem, jest zlecenie tego zadania projektantowi. Szybko jednak pojawiają się wątpliwości. Skoro i tak mamy świadomość tego, że nie poradzimy sobie bez dużej szafy w sypialni, czy nie lepiej od razu rozpocząć jej poszukiwania odwołując się przede wszystkim do tych zaleceń, z jakimi możemy spotkać się w poradnikach internetowych?

Nietrudno jest się domyślić, że jedno z najważniejszych odnosi się do pojemności szafy. Każdy potencjalny kupujący wie, że powinna być ona duża. Dla każdego jednak ten przymiotnik może znaczyć coś innego. Przeważnie wielkość szafy jest uzależniona przede wszystkim od tego, ile osób zamierza z niej korzystać, choć pewną rolę odgrywa także liczba posiadanych ubrań. To ważne, bo nie brakuje osób mających problem z rozstaniem się nawet z najstarszym swetrem. Mając świadomość istnienia takiej tendencji warto zastanowić się nad większą szafą sypialnianą nawet wtedy, gdy całą będzie się przeznaczać jedynie dla siebie. Osoby poszukujące jednej szafy dla dwóch osób przeważnie zastanawiają się nad rozwiązaniem większym gabarytowo. Dość popularną opcją jest jednak także zakup dwóch mniejszych szaf, choć w tym wypadku kluczowe znaczenie ma metraż pomieszczenia, w którym miałyby one stanąć.

Szafa z drzwiami przesuwnymi lustrem do sypialni

Szafa z drzwiami przesuwnymi lustrem do sypialni

Nie tylko wielkość – przegląd ważnych parametrów

Szafa sypialniana powinna być duża i pojemna, uzależnianie jej wyboru tylko od tego parametru jest jednak poważnym błędem. Wcale nie mniej istotny jest zatem układ samej sypialni. Tu kluczowe znaczenie ma to, jak rozmieszczone są okna i drzwi. Szafa idealna nie powinna ograniczać dostępu do światła dziennego. Nie do pomyślenia jest też sytuacja, w której osoby chcące z niej skorzystać nieustannie musiałyby potykać się o inne meble. Poszukiwanie będzie więc tym łatwiejsze, im staranniej wymierzy się wolną przestrzeń. Pozwoli to na szybsze znalezienie interesującego rozwiązania, a jednocześnie sprawi, że samo odrzucanie tych, które nie mogą spełnić naszych oczekiwań również stanie się bez porównania łatwiejsze.

Wcale nie mniej istotna wydaje się funkcjonalność szafy, a wraz z nią – jej solidne wykonanie. Duża szafa do sypialni to ozdoba tego pomieszczenia, ale przede wszystkim mebel, który pomaga w odpowiedniej organizacji. Ubrania powinny więc nie tylko mieścić się w niej, ale również dawać się stosunkowo prosto wyszukiwać. Dziś producenci szaf otwierają przed kupującymi szereg możliwości. Przed zakupem dobrze jest więc zastanowić się nad tym, czy wolimy większą ilość małych szuflad, czy też kilka dużych oraz nad tym, czy chcemy, aby szafa była wyposażona dodatkowo w półki. Co więcej, szafa nie może już w momencie zakupu wyglądać tak, jak gdyby miała zaraz się rozpaść nawet, gdyby miało to oznaczać możliwość jej zakupu w bardziej przystępnej cenie. Warto więc sprawdzić zarówno solidność zawiasów, jak i prowadnic i uniknąć w ten sposób nieprzyjemnego rozczarowania.

Szafa 4 drzwiowa z lustrem do sypialni

Szafa 4 drzwiowa z lustrem do sypialni

Jednym z częściej pojawiających się dylematów jest ten, czy lepiej postawić na szafę wolnostojącą, czy też skoncentrować się na komplecie mebli. Oddzielna szafa lepiej sprawdza się we wnętrzach, które łączą ze sobą różne style. Postawienie na komplet mebli powinno usatysfakcjonować zwolenników spójności podczas urządzania wnętrza. Bez względu na to, jakie rozwiązanie nam samym podoba się najbardziej, powinniśmy mieć też na uwadze to, jak pasuje do wnętrza i jego otoczenia.

About author

Author
Redakcja